Her aileye üç çocuk şart oldu

  • Ana Sayfa
  • Her aileye üç çocuk şart oldu
Her aileye üç çocuk şart oldu
Milli Eğitim Bakanlığı'nın nüfus artış hızındaki gerileme ve bu durumun eğitime yansımalarına ilişkin çalışması çarpıcı.Abone ol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın her aile 'üç çocuk sahibi olmalı' açıklamasını dinleyen yok! Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye'de nüfus artış hızının gerilemesinin, eğitim üzerindeki yansımalarını anlattı.

Buna göre son 4 yılda okula kayıt yaptıran öğrenci sayısı her sene yaklaşık 80 bin azalıyor. 18 bin okul, öğrencisizlikten kapalı. Bazı bölgelerde yeni okul talebi durma noktasına geldi. Marmara ve Ege'de nüfus dengesi genç nüfus aleyhine değişiyor. Nüfus artış hızı 6 yıllık bir sürede 4.8'den 2.2'ye geriledi. Adrese dayalı kayıt sisteminin ortaya koyduğu verilerle de yeni bir planlama da yapılıyor. Okul bölgeleri, derslik sayıları, sınıf mevcudu, okulların illere göre dağılımı yeniden düzenlenecek.

BAŞBAKAN'A DA SUNULDU
Bakanlığın nüfus artış hızındaki gerileme ve bu durumun eğitime yönelik etkileri üzerine yaptığı çalışmanın mimarlık sarsıcı sonuçları var. Bakanlığın bu saptamaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Akşam'a konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

OKUL İNŞAATLARI DURACAK
Çubukçu nüfus artış hızının geriye döndüğünü belirterek, 'Son 4 yılda düzenli olarak bir yıl öncesine göre öğrenci sayısı 70-80 bin azalıyor. Göç veren bölgelerde 18 bin okul öğrencisizlik nedeniyle kapalı. Bu şekilde giderse okul kapatmak zorunda kalacağız. Okul inşaatları duracak. Örneğin bundan sonra Beşiktaş'ta okul yapmayacağız. Çünkü burada nüfus geriliyor. Bu ilçemizde sınıf başına 18 öğrenci düşüyor. Yaşlı nüfus daha yoğun.
Okullarımızı yeni gelişen ilçelere yapacağız' dedi.

BATIDA DÜŞÜYOR DOĞUDA AZALIYOR
Nimet Çubukçu nüfusun çok teknik bir konu olduğunu söyleyerek, 'Marmara ve Ege'de nüfus dengesi eksiye düşmeye başladı. Nüfus artışında Güneydoğu Anadolu birinci, Doğu Anadolu ikinci sırada. Nüfus artış hızı kısa sürede 4.8'den 2.2'ye geriledi. 6 yıl içinde bu noktaya geldik. 2'nin altı nüfusun geriye dönüşü demektir. Düşüş hızı Fransa, Almanya ve Yunanistan'ın 30 yılda yaşadığına denk geliyor' diye konuştu.

ERKEN EVLİLİĞE TEŞVİK VAR
Bakan Çubukçu sözlerini şöyle sürdürdü: 'Dünyadaki örneklerine baktığımızda nüfus artış hızı yüzde 2'nin altına düştüğünde trendi tersine çeviremez hale geliyorsunuz. Bu noktaya gelmeden önlem almak zorundayız. Örneğin İsveç'te evlilik yaşı 20-22'lere kadar düştü. Devlet erken yaşta evliliği ve çocuk sahibi olmayı özendiren ciddi mali destek sağlıyor.'

KORKUTAN DENGESİZLİK
Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı rapora göre eğitim düzeyi düşük, dar gelirli kesimlerde nüfus artarken, gelir düzeyi yükseldikçe evlenme ve çocuk sahibi olma oranı da düşüyor. Bu sorun bölgesel dengesizliklerle birleşince boyut daha da büyüyor.

HEM KARİYER HEM ÇOCUK
Dinamik bir nüfusun ülkeler arasındaki rekabeti çok etkileyeceğine vurgu yapan Bakan Nimet Çubukçu, 'Kadınların değişen sosyal konumları ve kariyer-konfor tercihleri de nüfusun azalma eğiliminde önemli bir etken' dedi. Çubukçu bazı illerde 'Neden buraya okul yapmıyorsunuz' tepkisiyle de karşılaştıklarını, cevap olarak 'Nüfusunuz azalıyor o yüzden yapmıyoruz' dediklerini belirtti.

GÜLBEN ERGEN MODEL OLMALI
ÇUBUKÇU, sanatçıların da toplumda önemli rol modeller olduklarına dikkat çekerek, geçmişte Fatma Girik, Ajda Pekkan gibi pek çok yıldızın ya hiç çocuk yapmadığını ya da tek çocuk sahibi olduğunu ifade etti. Bakan, şimdi Gülben Ergen gibi bir yandan çok çocuk yapıp aynı zamanda mesleğini de başarıyla sürdüren sanatçı modellerinin desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Çubukçu, benzer şekilde Hollywood'da da birçok starın fazla sayıda çocuk yaparak topluma mesaj verdiğini ve bunun bu ülkelerde devlet politikası olarak destek gördüğünü söyledi. 'Sağlıklı nesiller yetişmesi için aileye çok ihtiyacımız var' diyen Çubukçu, çok kardeşliliğin, dayanışma, duygusal destek, paylaşım gibi olumlu sonuçlarını anlattı.Kategori : GÜNCEL