Mide gazı sorunundan nasıl kurtuluruz?

  • Ana Sayfa
  • Mide gazı sorunundan nasıl kurtuluruz?
Mide gazı sorunundan nasıl kurtuluruz?
Yediğimiz yemeklere dikkat ederek ve hazırlama şeklini değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.Abone ol

Mide gazı nedir? Mide gazı neden olur? Mide gazlarından nasıl kurtulabiliriz? Mide gazı için ilaç almak doğru mu? Yemek sırasında yapılan hangi yanlışlar mide gazına neden olur? Yemekler hangi yöntemle pişirilirse daha az gaz yapar? Sorularınızın cevabı pudra.com’da…

İç H google reklamı nasıl verilir astalıkları Uzmanı Dr. Murat Görgülü, mide gazının nedenlerini ve üstesinden gelme yöntemlerini açıklıyor…

Mide gazı nedir?

Üst sindirim sistemi kanalının on iki parmak bağırsağına kadar olan kısmında oluşan gazdır. Bazen normal miktarda da gaz, midenin üst kısmında bulunur. Ama belli bir hacmin üstüne çıktığında insana rahatsızlık verir. Gaz, geğirme ile ya da on iki parmak bağırsağından aşağı inerek bağırsaklarda gaz oluşumu olarak kendini gösterebilir. Mide gazının belirtileri şöyledir:

Yemekten sonra oluşan şişkinlik, Hareket sırasında, yatarken ya da öne eğilirken ağızdan gaz çıkarma, Yemeklerden sonra bulantı hissi, Çabuk doyma hissi, Mide orta bölgesi ve yanlarda gerginlik hissedilmesi.


Mide gazı neden olur?

Dışarıdan yuttuğumuz hava (çabuk ve çiğnemeden yemek yemek, yemek yerken konuşmak, stres anlarında şiddetli iç çekmek gibi şekillerde), Gastrit gibi mide rahatsızlıklarında oluşan asitlerin su-tuz ve gaz reaksiyonuna girmesi, Mide asidini uyaran ve gaz oluşumunu artıran ekşi, baharatlı, acı yiyecekler ile yapay maddelerden üretilmiş sosların tüketilmesi sonucunda mide gazı oluşur.

Kategori : GÜNCEL