ODTÜlüler çocuklar için kapıda

  • Ana Sayfa
  • ODTÜlüler çocuklar için kapıda
ODTÜlüler çocuklar için kapıda
ODTÜ,Avrupa'nin en büyük projelerinden uluslararasi ''Çocuklar Için Güvenli Internet''in ortaği oldu.Abone ol

Yüzlerce hane halki ile yapilacak yüz yüze görüşmelerde çocuklarin ve ebeveynlerinin internet alişkanliklari tespit edilecek. 08 .01.2010 / 13:00:45
ODTÜ, çocuklara yönelik internet güvenliğinde Avrupa'nin en büyük projeleri arasinda yer alan ''Çocuklar Için Güvenli Internet'' konulu uluslararasi projenin ortaği oldu. ODTÜ, 20'den fazla ülkenin katildiği proje kapsaminda yüzlerce hane halki ile yapacaği görüşmelerde çocuklarin ve ebeveynlerinin internet alişkanliklarini tespit edecek.

Proje sonunda özellikle çocuklara yönelik güvenli internet için uluslararasi boyutta yeni nesil çözümler geliştirilecek.< ispanyolca seo br>
ODTÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Çağiltay, gelişen ve büyüyen bilgi teknolojilerinin karmaşik yapisinin çocuklar ve ebeveynler için çeşitli riskler içerdiğini, bu risklerin belirlenmesinin, karar vericiler için önem taşidiğini ifade etti.

''Avrupa Çevrimiçi Çocuklar'' projesinin çocuklarin internet ve yeni medya araçlarinin güvenli kullanimi konusunda London School of Economics and Political Science'dan akademisyenlerin koordinatörlüğünde üç yil önce başlatildiğini bildiren Çağiltay, projenin çok uluslu bir yönetim grubu, uluslararasi bir danişma paneli ve 20'den fazla Avrupa ülkesindeki araştirma ekipleri tarafindan yürütüldüğünü belirtti.

Projenin geçen yil başlayan ikinci dönemi için 20'den fazla Avrupa ülkesinde internet kullanan aileler ve 9-16 yaş arasi çocuklarla yüz yüze görüşme tabanli araştirma yapilacağini anlatan Çağiltay, Türkiye'nin ODTÜ'den araştirmacilar önderliğinde projeye katildiğini ve öncelikli ülkeler arasinda bulunduğunu söyledi.

Çağiltay, yüzlerce hane halki ile yapilacak yüz yüze röportajlar ve anket çalişmalari ile, internete erişim ve kullanim, kullanicilarin internet uygulamalari, risk deneyimleri, ebeveyn kontrolü ve bir dizi psikolojik, sosyal, sağlik ve eğitsel konular üzerine araştirmalarin yapilacağini kaydetti.

Proje ile çocuklarin ve ebeveynlerin online teknolojilerle ilgili yaşantilarina yönelik elde edilecek bilgilerin, özellikle çocuk ve ebeveynlerin online ortamlarin taşidiği riskler ve güvenlik bakimindan farkindalik yaratma ve deneyimlerinin karşilaştirilmasi için kullanilacağini aktaran Çağiltay, bulgularin farkli Avrupa ülkelerden elde edilen bilgilerle karşilaştirilacağini belirtti.

Doç. Dr. Çağiltay, online ortamlarin taşidiği risklerin ortaya konacaği ve güvenliğe yönelik önerilerin oluşturulacaği araştirma sonuçlarinin ülke politikalarinin belirlenmesi ve diğer araştirmalar için uluslararasi boyutta yeni nesil önerilerin geliştirilmesinde etkin olacağini sözlerine ekledi.

''Avrupa Çevrimiçi Çocuklar'' projesiyle ilgili detayli bilgiye "eukidsonline.metu.edu.tr" adresinden ulaşilabiliyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ