Hükümet ile eczacı anlaşıyor mu?

  • Ana Sayfa
  • Hükümet ile eczacı anlaşıyor mu?
Hükümet ile eczacı anlaşıyor mu?
Eczacıların görüşme isteği üzerine Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, yarın eczacılarla görüşmeye yeşil ışık yaktı. Abone ol

Eczacılar ile hükümet arasında tırmanan krizde, toplu sözleşme imzalanması yönündeki adımın bu hafta içinde atılacağı belirtildi.

Taraflar yaklaşık 2 aydır süren restleşmelerin ardından görüşme trafiğinin tıkanmaması için üsluplarını yumuşatmaya karar verdi.

Geçtiğimiz hafta içinde massachusetts seo eczacılar, tek tek değil topluca sözleşme imzalanması yönündeki taleplerini gazete ilanıyla duyurmuştu.

Çalışma Bakanlığı da bu duyurunun ardından toplu sözleşmeye yeşil ışık yaktı.

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer ile Türk Eczacılar Birliği'nin Pazartesi günü masaya oturacağı öğrenildi.

Bakan ile TEB’in yapacağı toplantıdan sonra hafta boyunca protokol ayrıntılarıyla ilgili görüşmeler ise SGK'da devam edecek.

Karşılıklı talepler nedeniyle görüşmelerin çetin geçeceği belirtiliyor.

Zira Eczacılar topluca sözleşme imzalanması dışında özellikle hükümetin marketlerde ilaç satılması niyetinden vazgeçmesini, ilaç fiyatlarındaki son düzenleme ile kapanma noktasına gelen düşük gelirli 7 bin ecznenin mağduriyetinin giderilmesini de istiyor.

Çalışma Bakanlığı’nın talebi ise bir daha kapatma eylemi yapılmaması ve vatandaşın ilaçsız bırakılmaması.

Eczacılar hükümetin kendi talepleriyle örtüşen bir protokol önermesi halinde 2 hatta 3 yıllık bir sözleşme imzalayabileceklerini de belirtiyor.

Toplu sözleşmenin en geç 15 Ocak Cuma günü imzalanması bekleniyor.

Sözleşme imzalanmazsa protokolün son bulacağı 16 Ocak tarihinde vatandaşlar, SGK'yla sözleşme yapan eczane bulmak durumunda kalacak.Kategori : GÜNCEL