Kıbrısta görüşme öncesi kriz

  • Ana Sayfa
  • Kıbrısta görüşme öncesi kriz
Kıbrısta görüşme öncesi kriz
Kıbrıs"ta görüşmeler yarın başlıyor. Görüşme öncesi Türk tarafının önerilerine Rum kesiminin tepkisi sert oldu.Abone ol

Kıbrıs'ta, hızlandırılmış görüşmeler yarın başlıyor. Görüşmeler öncesi Rum yönetimi Türk tarafının geçen hafta sunduğu çözüm önerilerini reddetti.

Türkiye'nin öneri paketinde dönüşümlü başkanlık ve ağırlıklı oyla doğrudan seçim konusundaki 2 madde Rum basınında taviz olarak yorumlanmıştı. Kuzey Kıbr hostel reklam ıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas'a geçen hafta ilettiği önerilerde Türk tarafının en önemli açılımı yüzde 20'lik çapraz oy.

Buna göre Rumlar Türk liderin, Kıbrıslı Türkler de Rum liderin seçiminde yüzde 20 oranında etkili olabilecek. Sadece ilk seçimde bu oran yüzde 10'la sınırlı kalacak

Paketteki diğer önerilere göreyse merkezi hükümette başkanlık dönüşümlü olacak. Rumlar 3 yıl, Kıbrıslı Türkler 2 yıl başkanlık yapacak. Kabinede ise 7 Rum'a karşılık 5 Türk bulunacak.

Başkan veya başkan yardımcısının bakanlar kurulu kararlarını veto hakkı bulunacak. Adada tek egemenlik, tek uluslar arası kimlik ve tek vatandaşlık olacak. Ancak kurucu devletler üçüncü ülkelerle ayrı ilişki kurabilecek ve anlaşma yapabilecek.

Adada Türk-Yunan dengesini korumak amacıyla, Avrupa Birliği üyeliği gerçekleşene kadar Türk vatandaşları da mal, sermaye, hizmet ve kişilerin serbest dolaşımı hakkından yararlanacak.

Merkezi devletin de kurucu devletlerin de orduları olmayacak. Yani ada askersizleştirilecek. Merkezi hükümetteki polis gücü eşit sayıda Türk ve Rumdan oluşacak.

Havasahası, karasuları, ve denizlerdeki ekonomik alan, merkezi hükümetin kontrolünde olacak, 2 ayrı fır hattı bulunacak.Kategori : POLİTİKA