Kaymakamdan özür gibi açıklama

  • Ana Sayfa
  • Kaymakamdan özür gibi açıklama
Kaymakamdan özür gibi açıklama
Selendi Kaymakamı Selim Palamut'tan özür gibi açıklama geldi: Eğer Roman vatandaşlarımız geri dönmek isterse...Abone ol

Selendi Belediyesi önünde vatandaşlar tarafından karşılanan İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Çıstır, Kültür Salonu'nda Kaymakam Selim Palamut, Belediye Başkanı Nurullah Savaş, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlarla yapılan toplantıya katıldı.

Kaymakam Palamut, toplantıda yaptığı konuşmada, İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Çıstır'ın ilçeye barış elçisi olarak geldiğini ifade etti.

Çıstır'ı yapıcı, anlayışlı ve birleştirici davranışından ötürü tebrik eden Palamut, ''İlçemizin ve Romanların sorunlarını hep birlik alabama seo te, birlik içinde çözeceğiz. Burada yaşanan bazı olayların adli makamlarca tespit edilip gerekli işlemlerin yapılacağını buradan bildiririm. Eğer ilçemizden ayrılan Roman vatandaşlarımız tekrar buraya gelmek istiyorlarsa, devletimiz bu konuda aciz değildir. Sayın Valimiz de bunun için gerekli çalışmaları yapmaktadır'' diye konuştu.

Belediye Başkanı Nurullah Savaş ise ilçe halkının Romanlarla ''et ve tırnak'' gibi olduğunu, Kürt, Türk, Roman ayrımı yapılmadığını ifade etti.

Abdullah Çıstır'ın barış elçisi olarak ilçeye gelmesinden mutluluk duyduklarını ifade eden Savaş, ''Bu durumun en kısa zamanda tatlıya bağlanmasını, ilçemizden ayrılan kardeşlerimizin geri gelmesini bekliyoruz'' dedi.

ÇISTIR: ''AİLELERLE KONUŞACAĞIM''

Abdullah Çıstır da, Belediye Başkanı Nurullah Savaş ile sürekli iletişim halinde olduklarını, gelişmeleri takip ettiğini belirterek, ''İlçe halkının ve Roman kardeşlerimin üzerinde oynanan oyunu, birlik ve beraberlik içinde çözerek isteyen ailelerimizin tekrar gelmeleri için konuşacağım. Halkımızın, Roman kardeşlerimin dönmesini istediğini gördüm. Burada samimi ve gerçek duyguların oluştuğuna kanaat getirdim. Dileyen kardeşlerimizin buraya dönmelerinde hiçbir sakınca görmedim. Bu olayların bastırılması için siyasi temsilcilerimiz, tüm Selendi halkı ve Roman kardeşlerimle birlikte olmalıyız'' dedi.

MHP İlçe Başkanı Yasin Dumlupınar da, ilçede hiç hoş olmayan bazı olayların meydana geldiğini anımsatarak, ''İlçemizde ayrı bir Roman mahallemiz yok. Bu vatandaşları ayrı tutarsan ayrımcılık olur. Bizler burada birer aileyiz. Aile içinde tartışma olur, bu da aile içinde kalır. Bu hatadan dönülmesini, Roman kardeşlerimizin geri dönmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Üçeylül İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Şeref Koçyiğit ve Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Sağ da, okuldaki Roman öğrenci sayısının 19'dan 16'ya düştüğünü, öğrencilerin okula geri dönmesini istediklerini kaydetti. Okul öğrencileri de, arkadaşlarını ilçeye beklediklerini dile getirdiler.Kategori : GÜNCEL