KKTCnin hedefi garantör Türkiye

  • Ana Sayfa
  • KKTCnin hedefi garantör Türkiye
KKTCnin hedefi garantör Türkiye
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Türkiye'nin garantörlüğü hedeflerimiz arasında" dedi. Abone ol

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Bir daha o acı günlerin tekrarlanmayacağı bir çözüm olmalıdır. Bunun için çalışıyoruz. Türkiye'nin garantörlüğünün devam etmesini hedeflerimiz arasında tespit ettik ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz" dedi.
Talat, KKTC Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneğinin kuruluşunun 36. yıl dönümü nedeniyle düzenlediği yemeğe katıldı.

Talat, yemek öncesinde yaptığı konuşmada, görüşmelerde, can güvenliğinin yanında ba pennsylvania seo şka önemli unsurların bulunduğunu belirterek,"Müzakereler, mal güvenliği, ekonomik güvenlik, sosyal güvenlik, kimlik erozyonuna uğramama, kimlik güvenliği olmak üzere, güvenli bir ülke yaratmak içindir" dedi.

Talat, uluslararası bazı nedenlerden dolayı Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini belirterek, "Çeşitli uluslararası nedenlerle çözüme olan ihtiyacımız son derece ciddi boyuttadır ve erken çözüme ihtiyacımız vardır" diye konuştu.

Çözüme erken bir zamanda ulaşılması gerekliliğinin pek çok nedeni bulunduğunu dile getiren Talat, bu nedenlerinin bir kısmının KKTC'den kaynaklandığını, bir kısmının da Türkiye'nin uluslararası ilişkileri ve AB üyelik sürecinden kaynakladığın söyledi.

Talat, bu nedenle çözüm müzakerelerini Türkiye ile yakın istişare içinde götürdüklerini, her aşamanın Türkiye ile birlikte değerlendirildiğini kaydetti.

-ÖNERİLERİN YAYIMLANMASI


Kıbrıs Türk tarafının müzakereler çerçevesinde Kıbrıs Rum yönetimine sunduğu önerilerin Rum basınında yer almasıyla ilgili bir soru üzerine Talat, "Dünyanın neresinde müzakere metinleri gazetelerde yayınlanır? Muhatabınız bunun gizli tutulmasını isterse gizli tutmak sizin de boynunuzun borcudur" dedi.

Önerilerin, Kıbrıs Rum basınında kullanılmasına müsaade edilmesinin yanlış bir uygulama olduğunu vurgulayan Talat, önerilerin en üst koordinasyonla hazırlandığını ve söz konusu önerilerin müzakere masasında ele alınacağını kaydetti.

Önerilerin tartışılmadan basına duyurulmasının, çözümü zorlaştıracağını belirten Talat, "Çözüm istemeyenler bu işi yapar her zaman. Her zaman yaptılar. Bizde de geçmişte bir kaç defa oldu. Çözüm istemeyenler sızdırdı" diye konuştu.Kategori : DÜNYA