Baykaldan Arınça jet yanıt

Baykaldan Arınça jet yanıt
CHP lideri Baykal, kozmik odadaki aramayla ilgili sözleri nedeniyle kendisini eleştiren Arınç'a yanıt verdi. Abone ol

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile CHP lideri arasında kozmik oda araması nedeniyle söz düellosu yaşanıyor. Arınç'ın "Baykal'a 70 milyon gülüyor" sözlerine Baykal jet hızıyla yanıt verdi. Baykal, "Olay kaygı verici, Arınç’ın sözleri ise kendi üslubu. Öyle anlaşılıyor ki hükümet bu olayı polemiklerle idare etme anlayışındadır" dedi.

CHP Genel Merkezinde açıklamalar yapan Baykal gündemdeki konularla ilgili şunları söyledi:

POLEMİK İLE ÜSTLERİNDEN ATIYORLAR: Birbiri ardına sahiplendiği iddialar fos çıkıyor. Başbakanla yardımcıları hep birlikte işi washington seo polemik çerçevesinde ele alarak kamuoyunun dikkatinden kaçırmaya çalışıyorlar.

YARGITAY'DAKİ SEÇİM: Bir an önce hukuku işletmek lazımdır. Burada iki noktaya dikkat çekmek istiyorum. Birincisi neden Yargıtay’a 8 aydır 33 yargıç seçimi gerçekleştirilemiyor.

HSYK niçin bu temel anayasal görevini yapamıyor. Kim engelliyor. Niçin engelliyor. Ne hakla engelliyor. Bunun altında ne yatıyor? Bu bir anayasa suçu değil mi. Bu bir yargıya müdahale, bu bir görevi ihmal değil mi? Devlet neden işlemiyor. Yargıtay neden çalıştırılmıyor?

ARINÇ'A DOKUNDURMA: Benim değerlendirmem işi yönlendiren bir karargahın olduğudur. Ne Danıştay kalır ne Arınç kalır demişti. Gerçekten büyük olaylar oldu. Bekleyip gerçekleri görmek lazım. Bugüne kadar bir çok gerçeği göremedik.

ALLAH GÜNAHLARINI AFFETSİN: Islak imzanın, sarı zarfın gerçeğini göremedik. Komutanlara yönelik suikast iddiaların gerçeğini göremedik. Türkiye’de aydınlığa kavuşturulması gereken çok şey var. Allah günahlarını affetsin.

AKP'NİN OYU KAÇ OLACAK?: AKP’nin yüzde 20’lere düşeceği tahmini değerlendirmesini ben değil herkes yapıyor.
En iyimserler bile yüzde 30-32 olarak görüyor. Kendilerinin yaptığı araştırmalar bile bunu gösteriyor.
Seçimin yapılacağı bir ortam oluştuğunda bu daha da değişecek.

Temmuz 2007 ile Mart 2009 arasında 1.5 yıllık bir süre. Bu süre içinde AKP’nin oy oranı 8.5 puan düştü. 2009 Mart’ından seçimin yapılacağı tarihe kadar geçecek süre içinde ben AKP’nin düşüş trendinin en azından aynı tempoyla devam edeceği varsayımıyla konuşuyorum. Bu işsizliğin bir bedeli yok mu. Yansımaz mı bir şekilde. Polemiklerle kapatılır mı sanıyorsunuz.

AÇILIM KAYBETTİRECEK: İşçiler bakın kime oy verecek. Açılıma batıda doğuda yarattığı kızgınlığın bir bedeli olmayacak mı? Aynı oranda düşse yüzde 30’un altına düşer. Siyaset bilimiyle ilgilenmiş biri olarak, ulu orta seçim tahmini yapmayan biri olarak bu tabloyu görüyorum. AKP çok ciddi bir zemin kaybı içindedir. Daha önce AKP’ye oy vermemiş bir insan şimdi AKP’ye oy veriyor olabilir mi?Kategori : POLİTİKA